כלי העבודה שמשמשים לעבודות ברזל

מתי להשתמש במתכת

ברזל הינו חומר גלם שימושי ביותר. הוא משמש לייצור של אלמנטים לבניה, לתופסת חוזק למוצרים מוגמרים, מתאים ליצור כלי עבודה שונים וכדומה. בשל העובדה שברזל הינו חומר גלם חזק ביותר, נדרשים כלי עבודה מיוחדים שיתאימו לצורך עיצובו ועיצובו.

פטישים לעיבוד מתכות

לפני שנדבר על כמה כלים מודרניים שמשמשים לעבודות ברזל, ראוי להתחיל עם כלי עבודה שהוא אחד הבסיסיים והוותיקים ביותר לצורך כך. פטישים לעיבוד ברזל ומתכות צריכים להיות חזקים במיוחד. בעזרתם ניתן לעבד לדוגמא סכינים שמייצבים מברזל או פלדה. השימוש בפטיש נעשה כמובן כאשר הברזל מחומם. במצד כזה ניתן לבצע את העיבוד בצורה טובה ביותר. כאשר הברזל קר, ניתן לעבדו בצורות אחרות, כדוגמת ריקוע. זה המקום לציין שמלבד כלי ריקוע מכאניים, ניתן למצוא גם פטישים מיוחדים, בעיצוב לא שגרתי, שנועדו לצרכי ריקוע מתכות וברזל. המשמעות של ריקוע היא הסרה של שכבות של הברזל.

מחרטות לעבודות ברזל

כלי עבודה מודרני ומתוחכם ביותר לעבודות ברזל נקרא מחרטה. מחרטות עשויות להיות גדולות למדי ולא כל הדגמים יתאימו לעיבוד ברזל. הדגמים שמתאימים לעבודות ברזל צריכים להיות חזקים במיוחד ולפעול בשיטה שנקראת עיבוד שבבי. לתוך המכונה מכניסים את חלק המתכת, שיכול להיות מעין צינור ברזל דחוס, המחרטה משייפת את הברזל על ידי תנועה סיבובית מהירה. מדובר בכלי שמצויד בכל מיני סכינים מיוחדות ומרכיבים סיבוביים, מיסבים, ידיות וכדומה. ניתן להוציא שבבים גם מהחלק הפנימי של החומר. כך ניתן לייצר למשל ברגים מברזל, חפצי נוי, כלי בית ועוד.

רתכת לעבודות ברזל

עוד כלי שיכול לשמש לאין ספור סוגים של עבודות ברזל הינו הרתכת. הרתכת עושה שימוש במרכיב שנקרא קשת ריתוך. על ידי שימוש בטמפרטורה מאוד גבוהה יוצרים פס ריתוך שמחבר בין שני מרכיבים שונים. בצורה כזאת ניתן למשל לחבר בין ברזלים ומתכות בייצור תעשייתי או בעיבוד של מוצרים לשימוש עצמי. בשל השבבים הרותחים והסיכון בעבודה מסוג זה, חיוני לבצע את עבודות הברזל מהסוג הזה תוך שימוש בציוד מגן, מסכת הגנה, כפפות לידיים וכדומה.

משחזות לברזל ומתכות אחרות

לצורך השחזה של מתכות שונות וכלי ברזל, ניתן לעשות שימוש בכלים מכאניים חשמליים שנקראים משחזות. כלים כאלה יכולים להשחיז סכינים שנועדו לשימוש במכונות, כלי בישול וסכיני מטבח ועוד. לצד משחזות ידניות, נהוג השימוש במשחזות שולחניות שהן לרוב מהירות וחזקות יותר. הכלים החזקים עוד יותר הם אלה המשמשים לשימוש תעשייתי.

עיבוד בתנורי ליבון ומפוחים

נסיים עם עוד כלים שמשמשים לעבודות ברזל ואלה תנורי ליבון ומפוחים. המפוחים נועדו להעצים את פעולת החימום, על ידי הזרמת אוויר וחמצן לתוך האש. התנורים מאפשרים לחמם את חלקי הברזל לצורך עיבוד, על מנת שניתן יהיה לעצב אותם בכל צורה, לפי הצורך.