חומרי הגנה ואיטום למתכות

המתכת נחשבת לחומר נהדר ונפוצה בעבודות עיצוב ואמנות רבות. היא מככבת ובגדול באזורים שונים בבית כאשר ברזל הוא בין המתכות האהובות ובצדק. הוא שחקן מצטיין המפגין עמידות גבוהה, חוזק, יציבות ומראה מרשים.
אמני ברזל משתמשים בחומר ליצירת שערים, מעקות, דלתות ועוד פריטי אמנות המחברים בין אסתטיקה ופרקטיות. הסוד הגדול הוא כמובן לפנות מראש לאנשי מקצוע בעלי המומחיות הנדרשת לעבודה נכונה עם ברזל וכן לשמור על המתכת. הזנחה של מתכות עשויה להוביל לקורוזיה וחלודה, תחמוצת ברזל שנוצרת כאשר החומר בא במגע עם אוויר לאורך זמן והתופעה מואצת בנוכחות מים. חלודה פוגעת בחזות ועם הזמן עשויה לגרום גם להתפוררות של המתכת ולנזק לפעילות של אותו פריט שעשוי ממנה. מה עושים? הבשורות הטובות שקיימים חומרי הגנה ואיטום למתכות כך שאפשר למנוע מראש או לצמצם לפחות את הסיכוי להופעת חלודה וכן חומרים המיועדים לניקיון ספציפי של מתכת. לפניכם מספר המלצות בנושא:

איך מונעים הצטברות של חלודה?

כיום יש תכשירים מיוחדים שמפחיתים את החיכוך בין משטחי מתכת ויכולים למנוע הצטברות של חלודה או התחמצנות של המוצרים. מדובר בתרסיסי סיכוך שמונעים חלודה והתחמצנות בכך שהם דוחים מים והפורמט שלהם גם מאפשר יישום מכל כיוון, מפחית חיכוך וכך גם בלאי והם מבוססים על נוסחה כך שהחומר חודר את כל המשטחים.
במידה ונוצרה חלודה על המשטח, חשוב להשתמש בחומר שנועד להסרת קורוזיה וחלודה. תכשירי ניקוי מעין אלה אינם ניתנים להשגה על המדף לשימוש ביתי נפוץ כי הם מכילים חומרים עוצמתיים ויש לחפש אותם במיוחד במקומות המתמחים בתחום. היתרון שלהם הוא שאפשר ליישם אותה בצורה פשוטה והם מסירים את החלודה במהירות. בניגוד לסברה הרווחת, אפשר להשיג מסירי חלודה ידידותיים למשתמש ולסביבה, שאינם דליקים, חסרי ריח וחסכוניים מאוד כי אפשר לדלל אותם במים, הם לא תוקפים את התשתית, לא פולטים אדים וניתן לראות באמצעותם תוצאה מהירה.
אם למשל כבר התגלה סוג של נזק במוצר המתכתי, כמו למשל, נוצרו סדקים, ניתן להשתמש בדבק אפוקסי המיועד לתיקון ומילוי המוצר. היתרונות של דבק אפוקסי הם רבים כי הוא עמיד ברוב הכימיקלים, הוא לא מתכווץ ולא נסדק גם בתהליך הייבוש והוא מתאים מאוד למוצרי ברזל ולאחר השימוש בו אפשר גם לצבוע מחדש את המוצר, לשייף ואפילו לקדוח. הפעילות שלו סופר מהירה והוא למעשה מדביק את הסגסוגת תוך חמש דקות בלבד. עם זאת, כדאי להשיג את התוצאה הטובה ביותר חשוב לשמור על כללי בטיחות ויישום תקין: המשטח חייב להיות נקי מלכלוך ויבש ויש למרוח את החומר על האזורים המיועדים להדבקה ולהצמידם בחוזקה.

סטריליות היא שם המשחק

בעידן הנוכחי בו הסטריליזציה הפכה לחשובה יותר מתמיד אפשר להשתמש גם בציפוי אנטי בקטריאלי ייעודי למתכות. מדובר בציפויי ננו שאפשר ליישם על מגוון מוצרים מתכתיים כמו מעקות וריהוט והציפוי למעשה מגן עליהם מפני בלייה, חלודה ונזק סביבתית. הגמישות שלו מאפשרת לחומר להתפשט ולהתכווץ עם המתכת בטמפרטורות שונות ולספק הגנה גם בחום גבוהה מאוד. הציפוי לא משנה את הצבע ולכן לא ניתן לראות אותו והוא לא משנה את העיצוב של המוצר, הוא לא משנה טקסטורה, נחשב לאקולוגי ומתייבש במהירות.
זכרו שלברזל יש את הקסם והאיכויות שלו שבלתי ניתנות לערעור אבל חשוב מאוד להגן עליו מפני חלודה וכאן נכנסים לתמונה החומרים הרלבנטיים לאיטום וניקיון וכדאי להיוועץ עם המומחים בבחירת ובשימוש בתכשירים השונים כדי להימנע מחלילה להסב נזק לעבודת הברזל הייחודית שהזמנתם.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *