חומרים לשמירה והגנה על משטחי ברזל

ריהוט גן

אין עוררין על כך שלברזל יש יופי נשגב ועמידות מרהיבה ובשל כך נעשה בו שימוש בכל כך הרבה תחומים, כך שהוא מקיף אותנו מכל הכיוונים. אי אפשר להתווכח עם החוזק, היציבות והמראה המרשים שלו.

מהי קורוזיה ומדוע חשוב לטפל בה בהקדם?

נקודת החולשה העיקרית של הברזל היא החלודה שעשויה להופיע עם הזמן על גבי הברזל. זוהי תגובה כימית המתרחשת כאשר מים וחמצן באים במגע עם הברזל. מתכות נחשבות רגישות מאוד לחלודה.
הבעיה בהיווצרות של חלודה, מעבר לכך שהיא מהווה מטרד אסתטי לא נעים לעין אשר פוגע בחזות האטרקטיבית, קשור לפגיעה באיכות הברזל עצמו, כך שהמוצר היפה שלנו נמצא בסכנה ממשית.
חשוב מאוד שנקדים תרופה למכה ונדאג להגן על משטחי ברזל, כדי לשמור על החזות האטרקטיבית שלהם ועל יציבותם ועמידותם.
מה ניתן לעשות בנוגע לכך? אל דאגה. ישנם חומרים ופעולות הגנה להשגת התוצאה המבוקשת. לפניכם רעיונות כיצד לשמור על משטחי ומוצרי ברזל ולהאריך את תוחלת החיים שלהם כך שיהיו חזקים, עמידים ויפים לאורך זמן.

 

סוד התחזוקה השוטפת של מוצרי ברזל

נתחיל בכך שתכנון מקדים ל המוצר בעיצוב המאפשר לאוויר להסתובב בחופשיות סביב המתכת יכול לצמצם את סכנות חדירת המים. כמו גם מיעוט בסדקים וכן ריתוך מקצועי של חיבורי המתכת, חורי ניקוז למים בקונסטרקציות גדולות. חשוב מאוד לדאוג לתחזוקה שוטפת למניעת היווצרות או התקדמות החלודה והסרת החלודה שנוצרה באמצעות חומרים שונים כמו תערובות של חומצה זרחנית וכימיקלים אחרים. נסו למקם את האובייקטים רחוק ככל שניתן מנוכחות של מים על מנת למנוע מצב של קורוזיה הרסנית, היווצרות כתמים והתפרקות הדרגתית של האובייקט.
שמרו על האובייקטים יבשים ככל שניתן ובמידה והם נרטבים נסו לייבש אותם בהקדם, הרחיקו אותם ממקורות מים אך גם לחות למשל מכשיר רדים. חשוב לטפל בברזל ובמיוחד למנוע שריטות, כי אלה יחד עם סדקים גורמות לברזל להיות חשוף יותר למים ומכאן – לסכנת קורוזיה והתפוררות. היו ערניים למצב מוצרי ומשטחי הברזל שלכם ואם חלו שינויים במראה שלהם או הופיעה חלודה אפילו במקומות נסתרים.

 

ציפויי מגן לברזל שחשוב להכיר

נושא החיץ משחק תפקיד חשוב בשמירה על מתכות. על מנת למנוע מלחות, רטיבות וחמצן להגיע לברזל חשוב להגן על השכבה העליונה שלו מפני נזקים פוטנציאליים. כאן נכנסים לתמונה שמנים וציפויים אשר פותחו במיוחד לצורך כך כמו ציפוי פח העמידים בפני קורוזיה ותמיסות החוסמות הצטברות חלודה.
ישנם חומרי איטום וציפויי אבקה על בסיס אקריליק, ויניל, אפוקסי ועוד אשר מרוססים ישירות על גבי משטחי הברזל כאשר הם יבשים ונקיים, הריסוס הוא אלקטרוסטטי, כך שהאובייקט מרוסס באבקה טעונה ולא מוליכה. כמו כן, אפשר למצוא חומרים לשמירה והגנה על משטחי ברזל על בסיס אורגני שמאושרים גם למגע עם מזון וציפויים על בסיס שמן.
ספריי שמן נגד חלודה הוא תכשיר פשוט מאוד לשימוש ועושה את העבודה! היתרון הוא שהוא יכול לחדור בקלות למשטחים, להגן על חלקי המתכת מקורוזיה ואפילו לנקות אבק וחלקיקים טורדניים הנדבקים על משטחי המתכת. יתרון נוסף הוא שהספריי על בסיס שמן דוחה מים ממשטחי המתכת ומנקה וממיס כתמים שונים.
לרוב פעולת הריסוס היא למניעת וכדאי לבצע אותה אחת בכמה חודשים, אך חשוב מאוד לתכנן את היישום ולבצע אותו על פי ההוראות מבחינת כמות, מרחק התזה וכדומה.
קיימים גם חומרים להסרת כתמי חלודה שלמעשה ממיסים את הקורוזיה שנוצרה ולרוב משתמשים בהם בפיסת בד או במברשת.