הצ'ק ליסט המלא לפני שיפוץ הבית: הגדרת תקציב, מטרות ובחירת הקבלן

פרגולה

מתכננים לשפץ את הבית? המדריך הבא הוא בשבילכם:

ההחלטה לשפץ את הבית היא ללא ספק צעד שישפר את איכות חייכם, אבל לפני הכניסה לתהליך יש לא מעט דברים שחשוב לתכנן – שיפוץ הבית הוא פרויקט שחייב להיות לו גם תכנון מתקדים, כולל קביעת מטרות ותכנון נכון של התקציב, ורק לאחר מכן בחירת בעלי המקצוע איתם תרצו לעבוד. כדי לעשות סדר, הכנו מדריך עם פירוט השלבים של תהליך התכנון המקדים:

תכנון התקציב לשיפוץ הבית

השלב הראשון בתהליך הוא להגדיר מסגרת תקציב שתוכלו לעמוד בה, כדי להימנע מהפתעות בהמשך הדרך.
התכנון של התקציב אמור לכלול הכל – החל מעבודות קטנות כגון התקנת דלתות ברזל, ועד להחלפת ריצוף ושבירת קירות. לצורך המשימה תוכלו להיעזר במגוון אתרי השוואות המחירים לשיפוצים שקיימים ברשת, שיסייעו בחישוב עלות הפרויקט.
בנוסף, אנו ממליצים גם לבדוק האם אתם זכאים לקבל משכנתא לשיפוץ הבית – כדי לברר מה המשכנתא כוללת והאם אתם עומדים בתנאים תוכלו להתייעץ עם יועץ משכנתאות.

קביעת מטרות לשיפוץ הבית

במקביל לקביעת תקציב שיפוץ הבית, חשוב לתכנן גם מטרות ולהחליט מה תרצו לשפץ – חישבו האם אתם מעוניינים בשיפוץ כללי או בהתמקדות בחדרים ספציפיים, האם אתם מעוניינים בפעולות רחבות כגון ריצוף מחדש, החלפת צנרת ושבירת קירות או שיפוץ קטן יחסית של עבודות כגון התקנת מעקות ברזל, התקנת חלונות בלגיים, פרגולות, וכד'.
צרו לעצמכם רשימה מסודרת של הכל – כך תוכלו גם לתכנן את התקציב בצורה טובה, וגם לעבוד בצורה מסודרת יותר עם בעלי המקצוע.

קביעת מועד השיפוץ

השלב הבא הוא להחליט באיזו תקופה לשפץ את הבית.
באופן כללי – אין עונה יותר או פחות מומלצת, אבל רוב האנשים שמחליטים לשפץ את הבית בוחרים את תקופת הקיץ, שכן בתקופה זו אפשר לקחת חופשות למשך זמן השיפוץ, יש יותר שעות אור במהלך היום, והחום גם מסייע לייבוש החומרים מהר יותר.
חשוב רק לקחת בחשבון שבתקופה זו יש עומס על בעלי המקצוע, כך שבמידה ואתם מעדיפים תקופת שיפוצים פחות עמוסה ועם מזג אוויר נוח, עדיף לכם לבחור בתקופת האביב או בסוף החורף.

בחירת הקבלן

לאחר שסגרתם את התכנון המקדים, השלב החשוב הבא לפני שיפוץ הבית יהיה בחירת בעלי המקצוע והקבלן איתם תעבדו.
בחירת קבלן שיפוצים מצריכה עבודת מחקר שוק לא קטנה, וכוללת לא מעט פרטים שכדאי לכם לברר עליו, כמו למשל: האם הוא מתמחה בעבודות בסגנון שאתם רוצים לבצע, האם הוא מפנה את תכולת הדירה או שזה משהו שאתם צריכים לבצע, ולא פחות חשוב – בקשו ממנו פירוט בכתב של כל העבודות שהוא עומד לבצע, ופירוט מחירים לכל עבודה.