דגשים לבחירת ציוד שמשתמשים בו לצורך עבודות ברזל

ברזל הוא חומר גלם שמתאפיין בשלל יתרונות משמעותיים מאוד: חוסן רב, עמידות לטווח ארוך, נוכחות מרשימה במיוחד ואפשרות ליצור ממנו שלל פריטים שיהיו גם פונקציונליים וגם אסתטיים להפליא ואפילו יצירות אמנות של ממש. על-מנת להפיק מהברזל את מלוא התועלת האפשרית חשוב מאוד להקפיד על שימוש בציוד מתאים ואיכותי.

מקדחים לקידוח בברזל

על-מנת לקדוח בברזל – שאגב, מהווה את היסוד הבולט ביותר בהרכבו של כדור הארץ (מבחינת המסה) – נדרשים מקדחים ייעודיים.

בהתאם כל חנות כלי עבודה שמכבדת את עצמה מציעה מגוון רחב של מקדחים כאלה. הפרמטר העיקרי לבחירת מקדחים הוא הקוטר שלהם, שלפיו גם נקבע עומק הקידוח המרבי. חשוב לעבוד בזהירות עם מקדחים אלה שמתאימים אך ורק לעבודה עם ברזל ולא להשתמש בהם למשל לקידוח בבטון או בעץ. האפשרויות הנפוצות ביותר מבחינת קוטר המקדח נמצאות על הטווח שבין 5 ל-17 מ"מ.

נתונים רלוונטיים נוספים שמאפשרים התאמה מדויקת לסוג העבודות שאתם מבצעים הם אורך העבודה והאורך הכללי, ואם תגיעו לחנות שעובד בה צוות מקצועי ומנוסה תוכלו לקבל המלצות על הציוד הספציפי שמתאים לכם.

חיתוך ברזל בלייזר

מכונות אשר חותכות ברזל באמצעות לייזר הן ציוד משוכלל במיוחד שלא בהכרח נמצא בכל חנות כלי עבודה, כך שייתכן שתצטרכו לפנות לאנשי מקצוע אחרים על-מנת שיבצעו עבורכם את החיתוך המדויק.

הצורך בלייזר נובע כמובן מהחוזק הרב של הברזל. עקב הקשיחות של חומר גלם זה – שהמין האנושי החל לעבד אותו לצרכים שונים כבר לפני למעלה מ-3,000 שנים ובאמצעים תעשייתיים שונים החל מהמאה ה-19 – הכלים המכניים לא תמיד מסוגלים ליישם כל פעולה רצויה, והפתרון הוא כאמור הלייזר.

באמצעות החיתוך המדויק להפליא ניתן ליצור חלקים לשערים או למעקות, מודלים שונים ועוד. דגש מהותי נוסף הוא תכנון קפדני, שמועבר למחשב של מכונת החיתוך – כך שהמחשב יוכל להנחות את קרן הלייזר. הפעולה של קרן הלייזר היא למעשה המסה, בזכות המיקוד המרבי של האנרגיה בנקודה מסוימת (שכאמור חשוב לבחור במדויק). המיקוד גם מבטיח שחלקים אחרים בברזל כלל לא יושפעו מהלייזר ויישארו בדיוק כפי שהם, כך שהחיתוך יהיה חלק לגמרי.

מחרטות

עוד ציוד שמשתמשים בו לצורך עבודות ברזל ומוצע בכמעט כל חנות כלי עבודה ובוודאי שבאלה המקצועיות הוא מחרטות.

מחרטה, כפי שניתן להבין משמה, מיועדת לביצוע חריטות שונות על הברזל – למשל לצורך הוספת כיתוב או יצירת מוטיבים ויזואליים שונים. שם מקובל למחרטה הוא מכונה לעיבוד שבבי וכשהיא ממחושבת היא נקראת CNC (ראשי תיבות של Computer Numerical Control).

הפרמטרים הרלוונטיים לכל חריטה הם המהירות של החיתוך, עומק החריטה (שמושפע מהעיבוד הדרוש – עיבוד עדין הוא לרוב לעומק של חצי מילימטר עד מילימטר וחצי, עיבוד גס יותר יהיה לעומק של עד 5 מ"מ) והקידמה – כלומר עד כמה מתקדמת הסכין כשהיא מורידה את הברזל. בעיבודים עדינים הקידמה היא בדרך כלל 0.05-0.15 מ"מ ובעיבודים גסים בין 0.4 מ"מ ל-0.8 מ"מ.

המלצות כלליות

באופן כללי חשוב מאוד לבחור כלי עבודה של חברות בעלות שם. אם למשל אתם זקוקים למקדחים לברזל, אלה שמיוצרים על-ידי המותגים המובילים יתאפיינו בעמידות מרבית, ולכן אפשר לסמוך עליהם שימלאו את תפקידם במשך שנים רבות.

בנוסף שימוש בציוד של חברות מובילות מבטיח רמת בטיחות גבוהה ויחס עלות תועלת משתלם, כך שגם אם הם מעט יקרים יותר עדיין זוהי הקנייה הנכונה.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *