איך לבחור תאורה איכותית לפרגולה

פרגולה

החצר או המרפסת לא שלמות בלי פרגולה – פתרון ההצללה האולטימטיבי. בשנים האחרונות הפרגולה מתעדכנת ומתחדשת במיטב החומרים העמידים ובשלל וריאציות עיצוביות וכל שצריך זה לפנות למומחים ולבחור את הפרגולה האולטימטיבית בהתאם לתנאי השטח, התקציב, הסגנון המבוקש והצרכים הייחודיים.

אלומיניום או במבוק? זו השאלה!

נבחרת הפרגולות העכשווית מציעה פרגולות ממגוון סוגים בעיקר במבוק ואלומיניום, כשפרגולות מבמבוק בעלות מראה כפרי חמים, חיבור לטבע ואסתטיקה ייחודית, יציבות וחוזק ואילו פרגולות מאלומיניום בעלות עמידות גבוהה במיוחד בפני תנאי מזג האוויר המשתנים ומציעות קלות תחזוקה ומראה מודרני.
בבחירת החומר לפרגולה אפשר להתייחס לעלויות ההשקעה ולעלויות התחזוקה, לחזות של הפרגולה ולהתאמתה גם לעיצוב החצר או המרפסת.

איך להאיר את הפרגולה?

משימת ההארה של הפרגולה היא תהליך חשוב במידה וברצונכם ליהנות מישיבה תחת כנפיה לאורך זמן גם עם רדת החשיכה. לארח, לקרוא, לנוח. יש להחליט כיצד להאיר היטב את הפרגולה ואיך לעשות זאת זה בצורה מקצועית, חכמה ופרקטית ולא פחות מכך – אסתטית.
יש מגוון דרכים להאיר פרגולה: אורות תלויים שניתן לשזור בין הקורות מעץ או פסי הפרגולה מאלומיניום, כך שיתקבל מראה עשיר וזורח או תליית גוף תאורה מרכזי שיעניק אור רחב ומקיף ככל שניתן על שטח רחב ככל שאפשר או לשלב ביניהם.

לרוב נשלב בין שתי שכבות תאורה בפרגולה: תאורה מרכזית עילית ותאורת משנה תכליתית אותה ניתן לכוון ולמקד לאזור אסטרטגי מסוים, כמו שולחן האוכל, פינת הברביקיו או גג הפרגולה.
כיום מסתמנת העדפת צרכנים לשימוש בתאורה מסוג LED, שנחשבת לתאורה ידידותית, חסכונית באנרגיה, עמידה בתנאי מזג האוויר שמייצרת אור נעים ואפשר למצוא חבלי נורות LED לשזירה בפרגולה.
החליטו היכן תרצו למקם את התאורה – האם בתקרה הפרגולה או בכלל לעטר בגופי תאורה את העמודים וכיצד תושפע התאורה מסגירת ופתיחת הפרגולה.

בכל מקרה, העדיפו נורות מוגנות מפני מים ובדקו אפשרות לשליטה וויסות האור כולל יצירת עמעום לפי האווירה המבוקשת ותנאי האור במקום. אפשר גם לייצר משחקי אור מעניינים. החליטו אם תעדיפו אור צהוב מחמם או אור לבן נקי – זה עניין של העדפה. אם אתם מרבים לארח יתכן שתעדיפו אור צהוב ואם אתם נוטים לקרוא או לבשל במקום יתכן שתעדיפו אור לבן.

סגנון שמאיר אחרת

בבחירת גופי התאורה קחו בחשבון את סגנון הגוף ביחס למראה הפרגולה והחצר או המרפסת. למשל, גופי תאורה וינטאג' לפרגולה במראה דומה או להפך – יצירת ניגוד להשגת אפקט מעניין כגון תאורה מתוחכמת ועכשווית מחומרים מטאליים לפרגולה מעץ.

התייחסו גם לגודל של האזור המוצלל – למשל, בפרגולה קומפקטית באזור צר או צפוף אפשר להשתמש בתאורה שקועה כדי לשמור על מינימליזם ואווריריות בעוד בפרגולה רחבת ידיים וגדולה יותר ניתן לשלב שנדליר מרשים.
אם תרצו לבצע הארה למספר כיוונים – בחרו פס ספוטים שאפשר לכוונן. אל תשכחו למדוד את הרווח בין קצה גוף התאורה לשולחן כדי לשמור על מרחב תנועה תחת הפרגולה.
כיום אפשר לשלב תאורת לדים מובנית בפרגולה בדמות לדים שמשבצים כבר בשלב ההתקנה.

עם זאת, אפשר לשלב גם בשלב מאוחר יותר גופי תאורה צמודים אם תרצו לשמור על מרחב או גופי תאורה תלויים במידה ותרצו לקשט את הפרגולה ולהוסיף טוויסט ייחודי.
אל תתפשרו על גופים דקורטיביים, עמידים בפני מים, לחות, קרני שמש, שקל לנקות ולתחזק וחשבו גם היכן יהיה המתג או כיצד יודלקו הגופים בשעה שאתם בפרגולה וכיצד האור באזור המוצלל יתמזג עם האור שמגיע מתוך הבית עצמו.